
Ei enää talous- ja ympäristökatastrofeja Sri Lankaan!
Koska Sri Lankasta on erinomaiset yhteydet Aasiaan, Afrikkaan ja Eurooppaan, se kiinnostaa monia. Suurvallat haluavat sieltä jalansijaa, mikä on yleensä tuhoisaa luonnolle. Tänä vuonna saarivaltio saa uuden työkalun infrastruktuurihankkeiden ympäristövaikutusten arvioimiseksi.
Puhutaan kuitenkin ensin Kiinasta. Olimme Helin kanssa tammikuun alussa monitorointimatkalla Sri Lankassa. Eräänä päivänä päädyimme Colombon keskustaan, meren rannalle, jossa on uusi Colombo Port City -niminen alue.
Kiinalaisella rahalla ja työvoimalla mereen on luotu 270 hehtaarin laajuinen täyttömaa. Toistaiseksi se on aika tyhjä. Alkavien istutusten reunustamia tuliteriä hiekalle päällystettyjä kulkuväyliä käyttävät lähinnä kuntoilijat tai ihmiset, jotka haluavat hengähtää meren äärellä.
Mutta kyltit kertovat, että Colombo Port tulee täyttymään pilvenpiirtäjistä. Siitä tulee talouden, turismin ja viihteen HUB, samanlainen kuin kiinalaisilla on esimerkiksi Singaporessa. Hubin on määrä houkutella kansainvälisiä investoijia, ulkopuolella Sri Lankan lakien, määräysten ja kansalaisia raskauttavan verotuksen. Ei väliä sillä, mitä vaikutuksia rannikon mylläämisellä on rantamaan kyvylle puskuroida myrskyjen ja meriveden nousun vaikutuksia.
Suurin osa Colombo Portista on kiinalaisen valtioyhtiön hallussa seuraavat 99 vuotta, koska rahaa velan takaisinmaksuun ei ole ollut.
Tämänkaltaisia uusia asemapaikkoja Kiina on rakentamassa eri puolille maailmaa. Ne liittyvät sen erilaisiin valta- ja talouspoliittisiin Silkkitie-hankkeisiin
(esim. Belt and Road Initiative, Maritime Silk Road, Digital Silk Road, String of Pearls).
Avokätinen lainapolitiikka on ollut hyvä keino hankkia sillanpääpaikkoja. Velka-ansa on usein lauennut.
Sri Lankan presidentti Mahinda Rajapaksa halusi modernisoida vaatimattoman kotikaupunkinsa Hambantotan. Valtaannousustaan vuodesta 2005 lähtien hän rakennutti sinne kiinalaisten lainoituksella mm. sataman, konferenssikeskuksen, krikettistadionin ja lähistölle myös kansainvälisen Mattala Rajapakshan lentokentän.
Satama tuhosi Karaganin kuuluisan lintulaguunin ja lentokenttä on viiden luonnonsuojelualueen keskellä ja katkaisi norsujen ikivanhan vaellusreitin. Norsujen ja ihmisten yhteentörmäyksistä (HEC: Human Elephant Conflict) onkin tullut alueelle uusi ongelma. Ja lentokentällä sattui törmäys lintujen kanssa heti avajaispäivänä.
Varsinainen lentoliikenne on vähäistä. Rajapakshan kansainvälistä lentokenttää sanotaan maailman tyhjimmäksi. Sieltä on huonot yhteydet eteenpäin eikä tilannetta ole parantanut kentältä Colomboon – kiinalaislainalla – rakennettu Sri Lankan kalleimmaksi käynyt, vähäliikenteinen moottoritie.
Kuten Colombo Port, Hambantotan satama on päätynyt kiinalaisten hallintaan 99 vuodeksi.
Kiinan lisäksi etenkin Intialla on vastaavia pyrkimyksiä Sri Lankassa.
Rajapaksan perhedynastia hallitsi Sri Lankaa viime vuoteen saakka. Sanotaan, että sen hallussa on ollut 70 prosenttia maan budjetista. Vuonna 2022 yletön velkaantuminen vei koko maan konkurssiin. Viime syksyn presidentin- ja parlamenttivaaleissa vasemmisto sai suurvoiton.
Sri Lankan vanha ympäristövaikutusarviointimenetelmä ei ole estänyt kannattamattomia suurhankkeita eikä ympäristökatastrofeja. Koko prosessi on vanhentunut, epäselvä ja ollut sivuutettavissa lahjusten avulla.
Mutta kuin samaa tahtia vallankäytön muuttumisen kanssa on valmistumassa Sri Lankan uusi ympäristövaikutusten arviointityökalu, Environmental Impact Assessment Tool. Se on luotu Pääskyjen tuella hankkeessamme Centre for Environmental Justice -järjestön kanssa.
Noin kymmenhenkinen asiantuntijapaneeli on tehnyt työtä kaksi vuotta. Tiedemiehet ovat listanneet 55 eri ympäristövaikutusta, jotka täytyy ottaa huomioon sekä hankkeiden rakennusvaiheessa että niiden toiminnan aikana.
Kukin aspekti arvioidaan ja pisteytetään palautuvuuden, laajuuden ja kokonaisvaikutusten mukaan.
Järjestelmä on erittäin monitahoinen ja sen graafinen esittäminen on ollut suuri haaste. Mutta alusta saakka päämääränä on ollut tehdä EIA-työkalusta mahdollisimman helppokäyttöinen. Virkamiesten kouluttaminen sen käyttöön alkaa tämän vuoden aikana.
Teksti: Katri Simonen
Kuva: Centre for Environmental Justice
Tue CEJ vaikuttavaa ympäristönsuojelutyötä Sri Lankassa tekemällä lahjoitus Pääskypuodissa tai tilisiirtona (FI06 5780 0720 2384 06, viite: 37510)
Käytämme lahjoitustuotot sataprosenttisesti hankkeen hyväksi.